ТЕМА: М.Коцюбинський.
«Дорогою ціною». Проблема волі людини та можливості її здобуття.
МЕТА:
удосконалювати вміння аналізу
образів повісті; робити власні
висновки аналізуючи вчинки героїв; формувати усвідомлення
необхідності особистої свободи
для гармонійного розвитку; виховувати розуміння
краси кохання, мужності,
сили волі як рис
характеру необхідних для
боротьби зі злом. Виховувати повагу до краси глибокого почуття кохання, мужності, сили
волі як рис характеру, що необхідні для боротьби зі злом, любов до художнього
слова.
ТИП УРОКУ: засвоєння
нових знань і формування вмінь.
Хід уроку
I.
Організаційно – мотиваційний етап.
1.
З’ясування емоційності
готовності до уроку.
Доброго дня всім! Як настрій? Адже на будь-якому уроці,
де присутні гості, є хвилювання. Так? Звичайно, є вони і в мене. Але я вірю у вас, у ваші можливості. Тому знаю, що
у нас буде чудова співпраця. І надіюсь, що і ми, і наші гості після уроку
матимуть гарний А щоб наша праця на уроці була плідною, активною, творчою, я
бажаю вам успіху. А ви побажайте своєму сусідові по парті
-
Охарактеризуйте свій
настрій, внутрішній стан за допомогою
одного слова(дієслова або прикметника).
II.
Актуалізація
опорних знань учнів.
1.
Вікторина «12 питань
для найуважніших»
2.
Перевірка д/з.
Переказування епізоду твору, який
найбільше сподобався(вразив), від імені
будь – якого персонажу повісті.
III.
Цілевизначення
та планування роботи. Оголошення теми і мети
уроку.
На цьому складному
шляху до волі
гартуються характери героїв, залежно від обставин
вони роблять життєво
важливий вибір. Придивімось,
якими змалював своїх
героїв автор, якими вони
постали перед нами, сформулюємо власне
бачення тієї незбагненної
сили, яку називають волею. Тож
тема нашого
уроку: «Проблема волі
людини та можливості її здобуття.
(за повістю М.Коцюбинського «Дорогою
ціною»)».
-
Протягом уроку
ми з
вами будемо удосконалювати вміння
аналізу образів твору, будемо
робити власні висновки, аналізуючи вчинки
героїв, будемо тренуватися висловлювати
власні думки, точно їх
аргументуючи, поділимося
враженнями від прочитаного, висловимо викликані
повістю почуття.
IV.
Опрацювання
навчального матеріалу.
1.
Вступне слово вчителя.
Повість “Дорогою ціною” захоплює напруженим і цікавим сюжетом,
героїчним характером і духовною красою його героїв.
Своїм
твором М.Коцюбинський прославив бунтарський дух українського народу, який
ніколи не хотів бути робочою худобою для панів.
Тема
протесту проти кріпаччини, неволі – це лише одна тема цього твору. Друга –
вічна - тема кохання. Письменник створює героїчний образ української жінки –
сміливої, мужньої, кохаючої.
Отже,
помандруємо й ми далі сторінками захоплюючого твору.
2. Опрацювання проблеми волі людини та можливість її здобуття у творі “Дорогою ціною”.
Робота із тлумачним словником. Значення слова
“воля”:
1) Прагнення досягти своєї мети, рішучість;
2) Право розпоряджатися на свій розсуд.
3)
Прийом “Доміно”.Доберіть до слова «воля» синоніми (свобода, незалежність,
самостійність, вільність)
4)
Робота
з текстом. Цитатний матеріал.
Знайдіть у тексті цитати, в яких говориться про волю вустами героїв, автора.
5) Інтерактивна вправа « Мікрофон»
Продовжіть речення « Я думаю, що особиста воля для людини – це…
Робота з
текстом твору.
-
А зараз
звернімося до змісту
повісті..
-
Ми знаємо, що
втікачі прагнуть волі. А
про що саме
вони мріють?
-
А хто,на
вашу думку, головний герой
повісті, Остап чи Соломія?
-
Так, вони
обоє, а кому автор більше
симпатизує? Чому? З чого це видно?
-
А чому
Соломія покинула чоловіка і
пішла за Остапом? Зачитаймо, як вона
пояснює свій вчинок. Чи
можна її виправдати, адже, виходить, вона
зрадила свого чоловіка.
А чим
підтверджується любов Остапа
до Соломії?
6
«Гронування»
Запишіть,
будь ласка, на
дошці ваші асоціації
до слова воля?
![]() |
|||||
![]() |
|||||
![]() |
|||||
Воля
7
Порівняльна
характеристика. Діаграма Вена.
-
І зараз
я пропоную вам обрати
із пропонованих рис
ті, які притаманні кожному
з героїв, а також
ті, що є для них
спільними.
Остап
|
Соломія
|
Сміливість
Рішучість
Патріотизм
Пошана
традицій
Повага до
діда
|
Товариськість
Жертовність
Відчайдушність
Відданість
Упевненість
|
Прагнення до
волі
Взаємодопомога
Сила волі
Оптимізм
Вірне і щире
кохання
|

-
Отже,
ви помітили, що у
Остапа і Соломії
багато спільного. Мабуть тому
їм так добре
було разом, а їхнє
почуття було таким
щирим.
-
Бесіда
за питаннями
Робота з
текстом твору.
1) Як Остап і Соломія намагаються здобути волю?
Яких страждань, поневірянь вони з цього приводу зазнали?
2) За допомогою
яких рис свого характеру Остап і Соломія долають труднощі, тяжкі
випробування, що дала їм доля?
3) А ви маєте волю? Як нею розпоряджаєтеся?
8 Підсумки уроку.
9 Давайте спробуємо скласти сенкан зі словом «воля»
10 Рефлексійно-оцінювальний етап
- А що взяли особисто для себе з цього уроку?
- Як ви оцінюєте свою роботу ?
- Я сьогодні із задоволенням з вами працювала, дякую.
11
Мікрофон:
-
Я захоплююся
героями, тому що...
-
Мені подобаються
такі риси характерів героїв...
-
Цей твір мене
навчив...
-
Я
зрозуміла/зрозумів...
- А що взяли особисто для себе з цього уроку?
- Як ви оцінюєте свою роботу ?
- Я сьогодні із задоволенням з вами працювала, дякую (оцінювання)
Слово вчителя:
Доля героїв твору трагічна. Не зібрав і не повів красень Остап хоробрі
козачі полки на лютих панів. Не звила свого щасливого й вільного гнізда
Соломія. Коротка була мить вільного життя цих людей. Але то була найщасливіша
мить, безсмертна мить, виборена двома затятими волелюбцями. Нескореною пішла в
небуття Соломія. Нескореним до віку залишився Остап. Тому вони, борці за
свободу, за своє щастя, залишилися жити у віках. Вони й зараз наче промовляють
до нас: любіть свободу, свій рідний край, будьте вільними.
Домашнє завдання.
1. Скласти план характеристики образів
Остапа і Соломії.
2. Написати твір – роздум “ Якби Соломія
залишилася живою ”
Комментариев нет:
Отправить комментарий